Afterfocus programı ile arka plan bulanıklaştırma nasıl yapılır

Android telefonlarda fotoğrafların arka planını bulanıklaştırma için tercih edilen programlardan birisi de Afterfocus’dur. Bu programın en önemli avantajları kolay kullanılabilir olması ve Sony, Samsung, LG ve Huawei gibi büyük cep telefonu üreticilerinin cihazlarıyla uyumlu olmasıdır.

Bir manzarada öne çıkarılmak istenen sahne ve figürlere dikkat çekebilmek için arka planda konsantrasyonu dağıtan nesneleri buğulu göstermek iyi bir fikirdir. Arka planın bulanıklaştırması fotoğrafa bir miktar derinlik katacaktır.

Fotoğrafların arka planı nasıl bulanıklaştırılır ?

Önce düzenleme yapacağımız fotoğrafı galeriden seçiyoruz. Daha sonra Afterfocus programının sembolüne basıyoruz.

Afterfocus programı

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Sol üst köşede en baştaki buton bulanıklaştırmaya tabi olmayan ve net kalacak yerleri belirlemek içindir. Oraya bastıktan sonra fotoğrafın net kalacak yerlerini işaretliyoruz. Daha iyi işaretlemek için fotoğrafı biraz yakınlaştırmak gerekir. Sol tarafta en altta + şeklinde “zoom” butonu vardır. Ona basarak işaretleme yapacağımız yerleri yakınlaştırıyoruz.

Afterfocus programı

Sol tarafta üçüncü sırada “blur” butonu vardır. O butona basıp, yakınlaştırmaya da basarak bulanıklaştırma yapılacak yerleri seçiyoruz.

Afterfocus programı
Net kalacak ve bulanık kalacak yerleri işaretleyince sağ üst köşede olan “Next” tuşuna basıyoruz.

Afterfocus programı
Next” e basınca aşağıdaki ekran gelecektir. Sağ üst köşedeki “Save” tuşuna hemen basmayıp alttaki ayar seçeneklerinden biraz daha ayar yapabiliriz.Alttaki ikinci sıradaki “Aperture” butonu arka planın ne kadar aydınlık olacağını belirlememizi sağlar.

Afterfocus programı
Alttaki butonlardan en soldaki “blur” butonudur. Arka planın ne kadar bulanık olacağını buradan ayarlayabilirsiniz.

Afterfocus programı
Filter butonu ise arka planı siyah veya fotoğrafı siyah beyaz yapmanızı sağlıyor. Ayrıca öne çıkarılan kısmının renk ayarı da yapılabiliyor.

Afterfocus programı
Afterfocus programının başka özellikleri de var, aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir