APK Nedir ? APK Nasıl Kurulur ?

Nedir ? Nasıl Kurulur ?

APK dediğimiz kısaltmanın açılımı şöyledir Android Package yani Android paketi anlamına gelmektedir.”.APK” uzantılı bir dosya türüdür ve sadece Android işletim sistemi olan cihazlarda çalışmaktadır.”APK” dosyası android’de çalışan bütün uygulamaların temel kurulum dosyasıdır.Bu dosya türü ile her türlü oyunları her türlü uygulamaları hatta Google Play Store’da olmayan uygulama ve oyunları bile indirip kurabilirsiniz.

APK Dosyası Nasıl Açılır ve Kurulur ?

Öncelikle APK dosyasını açmanız ve kurmanız için cihazınıza yetkilendirme vermeniz gerekiyor.Bunu yapmak içinde şu adımları izleyin;

APK Nedir ? APK Nasıl Kurulur ?

  • Öncelikle cihazınızın ayarlar kısmını açın.Ardından biraz alta inerek
  • Ayarlar kısmından Güvenlik kısmına giriş yapın.
  • Güvenlik kısmına giriş yaptıktan hemen sonra “Bilinmeyen Kaynaklar” butonunu tik atın yani işaretleyin.
  • Bu ayarları yaptıktan sonra başka yapmanız gereken bir şey yok.

Eğer ki açık platformlardan indirdiğiniz bazı APK dosyaları .RAR uzantılı ise Google Play Store’dan RAR açma uygulamaları indirip APK dosyalarını rahatlıkla açabilirsiniz ve kurabilirsiniz.Örnek bir rar açma uygulaması olarak RAR ve zArchiver uygulamasını sizlere öneriyorum.Kullanımları gayet rahat ve basittir.

APK Nedir ? APK Nasıl Kurulur ?

Ve bu adımlardan sonra APK İnstaller uygulamasını indiriyoruz. Uygulamayı indirip kurduktan sonra “İnstall APKs” kısmına tıklıyoruz ve karşımıza telefonumuzun içindeki bütün APK dosyaları çıkıyor.İstediğimizi işaretleyip “İnstall Selected” yani seçtiklerimi kur seçeneğine bastığımızda seçtiğimiz APK dosyaları direkt olarak uygulama tarafından kuruluyor.

Bir önceki yazımız olan Android Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde android ve android yazılım güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir