Talkback nasıl kapatılır RESİMLİ ANLATIM

TalkBack görme engellilerin telefonu daha kolay kullanabilmesi için tasarlanmış bir sesli bilgilendirme sistemidir. Az gören veya hiç görmeyen kişiler akıllı telefonu kullanırken TalkBack sistemi açıksa bastığınız butonun anlamı sesli mesaj ile bildirilir.Akıllı telefonu verimli kullanamayan, gördüğüyle değil duyduğu ile hareket eden bazı yaşlı kişiler de bu uygulamayı kullanabilir. Görme sorunu olmayan gençler için gerekli bir uygulama değildir.

Bu yazımızda “TalkBack” açık ise onu nereden kapatacağınızı anlatacağız.

Vestel Venüs telefonda TalkBack nasıl kapatılır resimli olarak anlatacağız. Önce “Ayarlar” a giriyoruz.

TalkBack nasıl kapatılır

Sayfaları yana doğru kaydırarak “SİSTEM” sayfasına geliyoruz. Burada insan sembolü ile “Erişilebilirlik” kısmı var. Oraya basıyoruz.

TalkBack nasıl kapatılır

“Erişilebilirlik” sayfasının en üstünde “TalkBack” var. Ona basıyoruz.

TalkBack nasıl kapatılır

“TalkBack” sayfasında TalkBack ile ilgili bilgilendirme bulunmaktadır.Sağ üst köşede açma kapatma yeri vardır. Açmak veya kapatmak için üç kere tıklamak gerekiyor. Üç kere basınca “TalkBack durdurulsun mu?” diye sorar. “Tamam” a bastığınızda “TalkBack” kapatılacaktır. Açmayı da yine aynı yerden yapıyoruz.

TalkBack nasıl kapatılır

Bu örneği Vestel Venüs üzerinden verdik. Diğer android telefonlarda örneğin Samsung, LG, Huawei, Xiaomi,Lenovo,Sony gibi telefonlarda da sesli komut kapatma işlemi benzer şekilde yapılmaktadır. Yardımcı olması için “Dışarda” kanalının Youtube daki videosunu burada paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir